Slide background
Slide background

Pale Ale

PALE ALE

Ekstrakt: 12,5%,
Alkohol: 5%,
IBU: 40

Wyprodukowano przy użyciu: wody, słodów: pilzneńskiego, pale ale, pszenicznego, Carapils, chmieli: Marynka, Magnum, Tomahawk i Lubelskiego, drożdży górnej fermentacji US-05.
Dostępność: lato

Jest to bardzo szeroka kategoria brytyjskich piw górnej fermentacji. Wbrew nazwie (pale – blady, jasny) nie są to piwa wyłącznie jasne. Tradycyjne wyspiarskie style piwa należące do tego gatunku, jak m.in. Mild, Bitter, czy India Pale Ale, charakteryzują się kolorem od miedzianozłotego do nawet ciemnobrązowego.
Dopiero ich rosnąca popularność poza granicami Wielkiej Brytanii sprawiła, że narodziło się wiele nowych wariacji, nierzadko mocno różniących się od swoich pierwowzorów. Obecnie piwa Pale Ale warzy się pod różną postacią na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, przez Australię, Północną Afrykę, Belgię, Polskę, aż po malutką Maltę.
Na fali amerykańskiej rewolucji piwnej szczególnie popularnym stylem w ramach tego gatunku stało się American Pale Ale. Piwo, w przeciwieństwie do brytyjskich klasyków, bardzo jasne, w którym główny akcent położony jest na chmiel, a znacznie mniejszy na słodową stronę piwa. Piwo jest lekkie, wytrawne, mocniej goryczkowe i bardzo aromatyczne. Nasza interpretacja gatunku Pale Ale zawiera w sobie cechy American Pale Ale, lecz zastosowane w niej polskie odmiany chmielu nadają nieco bardziej tradycyjnego, europejskiego charakteru. Efekt, który chcieliśmy osiągnąć można obrazowo (choć niezgodnie z nomenklaturą) nazwać „Pilsem górnej fermentacji” lub też, jak kto woli, Polskim Pale Ale. Piwo polecamy w szczególności do dań pikantnych, grillowanych mięs, kuchni niemieckiej oraz czeskiej, pizzy i burgerów.