Slide background
Slide background

Pils

PILS

Ekstrakt: 12,5%,
Alkohol: 5%,
IBU: 40

Wyprodukowano przy użyciu:wody, słodu pilzneńskiego, chmieli: Junga, Lubelskiego, drożdży dolnej fermentacji.
Dostępność: jesień – zima

Historia tego stylu piwa bierze swój początek w I poł. XIXw. w czeskim mieście Pilzno (Plzeñ). W 1838 roku mieszkańcy miasta niezadowoleni z jakości warzonego w nim piwa, w ramach protestu wylali na głównym placu miasta zawartość 36 beczek. Do poprawy jakości miejscowego trunku zatrudniono utalentowanego bawarskiego piwowara Josefa Grolla, który opracował recepturę piwa dolnej fermentacji, opartą na czeskich składnikach: jasnym słodzie, chmielu Żateckim i bardzo miękkiej pilzneńskiej wodzie. Pierwsze piwo zostało uwarzone 5 października 1842 roku i szybko zyskało aprobatę bywalców miejscowych szynków, z czasem przyjmując nazwę piwa pilzneńskiego (Pilzner, Pils).
Legenda głosi, że piwo dolnej fermentacji zostało odkryte przez przypadek, i wcale nie było to zasługą Josefa Grolla. Otóż, piwowarzy działający w pilzneńskim browarze przed jego przybyciem, na skutek zbyt gorliwego kontrolowania efektów swojej pracy, zasnęli, zapominając o pilnowaniu procesu ogrzewania kadzi fermentacyjnej. W wyniku spadku temperatury, drożdże opadły na dno, tworząc klarowne, mocno wysycone dwutlenkiem węgla, złociste piwo o niespotykanym dotąd charakterze, który zachwycił wszystkich wokół. Czy tak było naprawdę? Trudno powiedzieć…
Kariera piwa pilzneńskiego rozwijała się bardzo dynamicznie. Piwo zaczęło zdobywać szeroką popularność nie tylko w Czechach, ale też w wielu krajach Europy, a nawet w Stanach Zjednoczonych. W końcu zaczęło być także warzone w innych miejscach niż Pilzno. Próby takie podejmowali szczególnie piwowarzy niemieccy, jednak ich piwo, ze względu na inne warunki i niedostępność pilzneńskich surowców, różniło się nieco od czeskiego pierwowzoru. Narodził się więc nowy rodzaj pilsnera – nieco jaśniejszy i bardziej wytrawny w charakterze pils niemiecki.
Obecnie bardzo wiele marek piw określa siebie mianem: pilsa, pilznera, czy pilsenera, jednak w wielu przypadkach nie jest to zgodne z tym, co czujemy z kufla. Należy pamiętać, że nie każde jasne, klarowne piwo dolnej fermentacji jest pilsem, nawet jeśli takie są deklaracje jego producenta. Zdecydowana większość piw na rynku to tzw. jasne lagery odróżniające się od pilsa przede wszystkim niską goryczką (lub jej brakiem) oraz nierzadko surowcami używanymi do ich produkcji.
Prawdziwe piwo pilzneńskie, zarówno to w stylu czeskim (inaczej zwanym Bohemskim), jak i niemieckim, powstaje przy 100% udziale słodów jęczmiennych, głównie słodu pilzneńskiego. Jednocześnie bardzo istotną cechą tych piw jest wyrazista chmielowa goryczka i czysty ziołowo – kwiatowy aromat chmielu podbudowany chlebową nutą słodową. Piwo nieposiadające tych cech nie powinno być określane mianem pilznera.
Tworząc nasz Pils, staraliśmy się zbliżyć do stylu niemieckiego. Stworzyliśmy więc wytrawne, orzeźwiające piwo o jasnozłocistej barwie, z wyraźnie goryczkowym finiszem. Podstawę piwa stanowi zasyp wyłącznie słodu pilzneńskiego, a swój chmielowy charakter piwo zawdzięcza  odmianom chmielu: Junga i Lubelskiemu . Dzięki fermentacji i leżakowaniu w niskich temperaturach piwo posiada czysty słodowo-chmielowy profil.
Piwo polecamy w szczególności do dań pikantnych, grillowanych mięs, kuchni niemieckiej oraz czeskiej.